Soutěže, bleskovky...

Soutěž č.2

19. ledna 2013 v 13:48 | Angel

Soutěž o nelepší KOMENT

27. prosince 2012 v 17:45 | Bella

A je tu nová soutěž!!!

Ahoj lidičky! Je tu nová silvestrovská soutěž!!!!
Je to velmi jednoduché. Stačí jen napsat do komentů něco, co si myslíte o našem blogu(ať už je to nějaká pochvala, nebo nějaká stížnost) a my do Nového roku(samozřejmně pokud tam bude alespoň jeden koment) vyhodnotíme, který z vašich komentů je ten nejlepší.
Stačí jen sledovat tenhle blog a to hlavně naši rubriku Soutěže, bleskovky... kde budeme psát všechy zúčastněné a taky průběh vyhodnocování no a samožřejmně, KDO VYHRÁL!!!

Děkuji za vaši trpělivost při čtení.

Pro vás, vaše Bella:)

Mega Vánoční soutěž!!!

27. prosince 2012 v 11:09 | Bell, Gabby, Soph a Angel.

A je tu MEGA Vánoční soutěž!!!

I když jsou už bohužel Vánoce za námi, tak jsme si pro Vás připravily MEGA Vánoční soutěž. Tahle soutěž je zcela jednoduchá. Stačí jen si pečlivě přečíst článek o Štědrém dni, správné odpovědi buď napsat na e-mail bellasara50@gmail.com nebo do komentů tohohle článku a my vyhodnotíme nejen Vaše odpovědi ale i Váš design na Vašem blogu. Zůčastněte se naší soutěže!!!

Štědrý den

Vánoční stromeček
Štědrý den, který připadá na 24. prosince, je posledním dnem přípravy na vánoční svátky. Ve středověku se jednalo o poslední den roku, který začínal právě na slavnost Narození Páně 25. prosince. Se Štědrým dnem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských zvyků a pověr.

Štědrodenní obyčeje

Štědrý den začínal poslední adventní jitřní mší (roráty), při nichž byly požehnány ozdoby z přírodních materiálů, kterými se zdobila domácnost. Oběd má stále ještě postní charakter (krajově hubník, kuba či muzika).
Vánoční stromek nemá v Česku dlouhé tradice, protože se v měšťanských rodinách začal prosazovat až ve 40. letech 19. století. Stromeček se zdobil cukrovím a výrobky ze dřeva, perníku a pečiva.
Po večeři bylo zvykem zpívat koledy a případně rozdávat dárky. Nadělování dárků bylo původně spjato s 6. prosincem, památkou sv. Mikuláše, avšak postupně se tento zvyk přesunul právě na Vánoce. Tradičně je ten, kdo "naděluje dárky", nazýván Ježíšek, čímž se zřejmě vyjadřuje víra, že vše dobré, co člověk dostává, má od Boha.
K Štědrému večeru se pojí také řada tradičních obyčejů, pomocí nichž se naši předkové snažili odhadnout průběh nového roku. Mezi tyto zvyklosti patří schování kapří šupiny pod talíř, pouštění lodiček, rozkrajování jablka, házení pantoflem, klepání střevícem na kurník, barborky, lití olova apod.
V katolické církvi večer Štědrého dne představuje již začátek oslavy Narození Páně, která připadá na 25. prosince (tzv. vigilie). Proto den tradičně končí půlnoční mše, kterou začíná samotná církevní oslava narození Ježíše Krista.
Hlas půlnočních zvonů má prý kouzelnou moc, jejich hlasem se o štědrovečerní noci otevírají poklady a probouzejí mrtví. Více o tom viz Pověsti o zvonech.

Štědrovečerní hostina

1904-1905
Večeře v Čechách tradičně začíná rybí polévkou, jako hlavní jídlo se podává obvykle kapr nebo (pro ty, co ryby nejedí) vinná klobása. I se štědrovečerní večeří se pojí krajově mnoho obyčejů, které do určité míry přežívají, neboť dnes je tato večeře nejvýznamnějším rodinným společným jídlem celého roku.
Kapr coby hlavní večerní jídlo však v českých zemích nemá dlouhou tradici. Štědrý den zůstával postním dnem, a proto i charakter jídla byl postní; za maso se ovšem nepokládalo maso rybí. To však bylo v 18. století dražší než ostatní druhy masa, a proto většina domácností musela dát přednost levnějším alternativám. Nejedl se pouze kapr, ale např. i lín, sumec a jiné sladkovodní ryby; obvykle se jedly připravené nasladko.
Kapr se stává běžným štědrovečerním jídlem teprve ve 2. polovině 19. století, neboť se díky cenové regulaci stal dostupnějším. Klasickým způsobem přípravy - nejstarší dochovaný recept je z roku 1810 - je pak kapr načerno, který se připravoval tři dny a pekl se v omáčce z mandlí, rozinek, perníku, povidel, ořechů a sladkého piva; podával se se šiškami, později s knedlíkem. Tento recept však postupně kvůli své složité přípravě zcela z jídelníčku zmizel. Do české kuchyně však z rakouské kuchyně přichází kapr smažený, na něhož nacházíme recept v Domácí kuchařce od Magdalény Dobromily Rettigové z roku 1895.
Ke kapru se jako příloha podává bramborový salát, který ovšem taktéž nemá v české kuchyni dlouhé tradice. Rodinné recepty na salát jsou velmi rozmanité; základ tvoří brambory, petržel, celer, mrkev, hrášek, cibule, kyselé okurky spojené majonézou, avšak mohou se do něj přidávat též např. vejce, salám, šunka či sýr. V předválečných kuchařkách nenalezneme na bramborový salát recept, odborníci se domnívají, že se v české kuchyni objevuje až někdy během 2. světové války a že jeho původ tkví zřejmě v ruské kuchyni.

Štědrý den u jiných národů

Podle německé tradice nosí dárky podobně jako v Čechách Ježíšek (Christkind), podobná zvyklost panuje i v Horním Slezsku, kulturně původně německém, kde dárky přináší Dětátko (Dzieciątko).
V různých polských regionech dárky přináší vždy někdo jiný. Kromě Dětátka (Slezsko) je to, Gwiazdka (Hvězdička, zřejmě první hvězda na obloze), sv. Mikuláš (św. Mikołaj, Mazovsko), Andílek (Aniołek, Malopolsko), Gwiazdor (stařec s holí, Velkopolsko).
Ve Spojených státech amerických vozí dárky Santa Claus. Létá vzduchem na saních, které jsou tažené kouzelnými soby. Tato tradice pomalu zasahuje i do některých zemí Evropy. Tradice se prosadila i ve Velké Británii nebo Austrálii, ale je rozšířená i v Západní Evropě.
Ve Francii nosí dárky Père Noël.
Ve Španělsku nosí dárky Tři králové (Los Reyes Magos).
V Rusku se nenaděluje na Štědrý den, ale na Nový rok přináší dárky Děda Mráz, který přijíždí za doprovodu Sněhurky na saních.
Finský Joulupukki
Ve Finsku navštěvuje děti Joulupukki, což je postava oděná do kozlí kůže bydlící v Laponsku. Tato tradice připomíná českého Mikuláše.
Zvláštností je tradice na Apeninském poloostrově - zde naděluje dárky žena, hodná čarodějnice Befana. Ta ale dárky rozdává až 6.1., a proto se i zde stále víc projevuje vliv Santy Clause, stejně jako v ostatních evropských zemích.
V Dánsku nosí dárky skřítci, kterým zde říkají nisser.
V Belgii a Nizozemsku dárky naděluje Sinterklaas nebo Saint Nikolas
V Itálii jsou dárky spojené s osobou obdobnéé Santa Clause - Babbo Natale
Ve Švédsku nosí dárky přihrblý dědeček Jultomten (Vánoční muž) za pomoci vánočních skřítků Julnissarů.
Nyní, otázky do naší soútěžě:
a) Kdy se začal prosazovat Vánoční stromeček?
b) V jaký den se oslavuje Štědrý den?
c) Co se v ČR jí nejčastěji u Štědrovečerní hostiny?
d) Jak se řekne německy Ježíšek?
e) Kdo naděluje dárečky v Horním Slezsku?
f) Kdo naděluje dárečky v Americe?
g) Kdo naděluje dárečky v Rusku?
h) Kdo naděluje dárečky ve Francii?
ch) Kdo naděluje dárečky ve Španělsku?
i) Kdo naděluje dárečky ve Finsku?
j) Kdo naděluje dárečky v Apeninském ostrově?
k) Kdo naděluje dárečky v Belgii a Nizozemsku?
l) Kdo naděluje dárečky v Italii?
m) Kdo naděluje dárečky ve Švédsku?
Po přečtení článku si správné odpovědi můžete vyhledat v článku. Děkujeme za trpělivost při čtení a za vaše odpovědi.
Bell, Soph, Gabby a Angel.

Bleskovka č. 3

27. prosince 2012 v 9:56 | Bell

Bleskovka č. 3

Takže, máme tu další bleskovku. Prosíme, odpovídejte do komentů.
Tentokrát mne napadla jedna věc, a to, že na předchozí bleskovky nikdo neodpověděl, tak jsem vymyslela, že pokud odpovíte jako první, vyhrajete překvapení.
Takže, tentoktát se hraje i o ceny.
a) Líbí se vám tento blog?
b) Koho máte nejradši( Bell, Gabby, Soph nebo Angel)?
c) Která monsterka z uvedených se vám nejcíce líbí( Venus, Abbey, Draculaura, Robecca, Frankie, Clawdeen, Cleo, Toralei)?
d) Která monsterka z naších vymyšlených se vám nejvíc líbí?
e) Chtěli by jste být členové tohohle blogu?
f) Které jméno z uvedených se vám nejvíce líbí( Alle, Noemi, Gabrielle, Michelle, Anette, Mellany, Nancy, Elis)?

Děkujeme vám za trpělivost při čtení a nezapomeňte odpovědět na otázky.

Bell, pro Vás:)

Bleskovka č.2

26. prosince 2012 v 21:53 | Gabby, Bell
Bublinovka č.2:

1. Líbí se ti tady?
2. Líbí se ti dess s Jinafire a Skeleti od Gabby?
3. Čteš Be a Monster?
4. Která přezdívka se ti nejvíc líbí - Gabby, Bell, Soph, Angel
5. Co na diplom?


Ohledně Bleskovky č.1

26. prosince 2012 v 21:50 | Gabby, Bell
Bleskovka 1 - ta je tady už pár dní a nikdo neodpověděl, jenom Gommeteam, ale na dvě otázky.
Takže, za
a) protože jsou v bublinovce otázky ohledně Vánoc, které už byly
b) protože nikdo neodpovídá

se bublinovka ruší.
Dnes přidáme ještě jednu - novou.

Gabby, Bell

Bleskovka č.1

23. prosince 2012 v 11:06 | Gabby, Bell
Bell napadlo žebychom sem mohly dát zase nějakou soutěž či bleskovku...
A JE TADY ! Smějící se

Bereme prvního :)

1. Těšíš se na Vánoce?
2. Dostaneš nějaký dárek který je větší než slon? Smějící se
3. Věříš na Ježíška? Či Santu?
4. Líbí se ti design od Gabby (s Jinafire a Skeleti)?
5. Tvá obl. MH?
6. Dostaneš nějakou na Vánoce?
7. Co na diplom?

Soutěž č.1

15. prosince 2012 v 17:34 | Angel
Tak kdo odpoví první má u nás diplomek :)
 
 

Reklama